http://www.haaretz.co.il/news/nurit/.premium-1.2830115

סבא בא לעבוד

 

לא פעם נכתב כאן על העיוות שבהפסקת עבודה כפויה (חובת פרישה בשירות הציבורי), גם בהיבט האנושי וגם הכלכלי. הפנסיה כמעט תמיד משמעה ירידה בהכנסות, והמעבר החד מחיים מלאי תוכן ופעילות לוואקום מוחלט, קשה; במיוחד לאנשים שעודם במלוא כוחם. לכן רבים מהגופים שקשורים לגיל השלישי מציעים גם מעין לשכת השמה.

אתר " סבא־בא" שייך לז'אנר הזה. הוא לא מציע עבודות ואינו פונה למעסיקים (אם כי הוא מפרסם הצעות על פי דרישה), אלא משמש מעין פלטפורמה לגמלאים, להציג בה את כישוריהם וניסיונם. הוא מבוסס על אתר דומה בשווייץ, שבו רשומים אלפי גמלאים. יוזמו, חנן מסר, שחי בשווייץ, אמר שהרעיון נולד לאחר שגמלאי שמצא באתר השווייצי תיקן דלת בביתו. לדבריו, מאוד מקובל שם לבדוק באתר הגמלאים, לפני שפונים לחברה או לאיש מקצוע בתחום. הוא חָבַר לאיתמר חזן, בונה אתרים שאף הוא חי בשווייץ, ולפני פחות משנה הם הקימו את האתר. מסר אומר שבשווייץ, כמו בישראל, יש חובת פרישה מעבודה בשירות הציבורי, ולכן יש גמלאים רבים שרוצים לעבוד. לדבריו, "העבודה תורמת להערכה העצמית וממלאת את היום. חוץ מזה, לא כולם עשירים, ויש כאלה שזה עוזר להם כלכלית".

כיום רשומים ב"סבא־בא" כ–500 גמלאים, רובם בני 65–75. למה נרשמים? "המניע העיקרי הוא לצאת מהבית, לעשות דברים, לפגוש אנשים", אמר אהוד רוזנצוויג, בן 74. הוא היה גזבר בקיבוץ, וניהל מפעלים. לדבריו, "כשיוצאים לפנסיה זה אולי נחמד כמה שנים, אבל אחר כך רוצים לעשות משהו". רוזנצוויג רשום באתר כמה חודשים, ועד כה היה ביקוש מועט אם בכלל לכישוריו. הוא עדיין מחכה. "שלב אחד לפני שהולכים להתנדב, זה לחפש עבודה בשכר", הוא אמר. למה השכר חשוב לפנסיונר? "גם כי זה סימן שמעריכים את העבודה שלך, וגם מפני שפנסיה, אפילו אם היא טובה, תמיד מחושבת בדיוק. זו יכולה להיות תוספת נחמדה, אולי עוד נסיעה לחו"ל".

גם לאסתר עדן יש פנסיה, אבל היא צריכה השלמה. היא בת 70, ומחפשת עבודה כמשגיחה או מקריאה במבחנים, אולי מורה מחליפה, ופתוחה גם להצעות נוספות. "אני רוצה לעבוד בעיקר כדי להעביר את הזמן, וגם כדי להרגיש שיש לי מה לתת. עד כה האתר לא עזר לי, אבל אני לא מאבדת תקווה".

יש גם מי שמוּנעים מכורח כלכלי. אחת הרשומות באתר, אשה בת 60, כתבה בגילוי לב שהיא יודעת שהפנסיה שלה (מעבודה בדואר) תהיה דלה, ולכן היא מחפשת כבר עתה אפשרויות להשלמה. מוריס־משה אטלן, גמלאי של המשטרה בן 77, עלה לישראל מצרפת בגיל מבוגר יחסית, ולכן הפנסיה שלו זעומה. הוא מחפש עבודה בין היתר בגינון. למה גינון? "זה לא המקצוע שלי, אבל זה תחביב שאף פעם לא היה לי זמן בשבילו. עכשיו אני עושה את זה ונהנה, ואני עושה את זה טוב".

בניגוד לאתר השווייצי, רבים מהנרשמים לסבא־בא מקווים למצוא משרה קבועה, גם אם חלקית, ורק מעטים מחפשים עבודות מזדמנות. אין כל רע בכך, אלמלא הנטייה של מעסיקים לראות בגמלאים נזקקים, ובעצמם גומלי חסדים (אם הם מואילים לתת להם עבודה). כך למשל, מנהלת חשבונות בעלת ניסיון כבת 70 קיבלה הצעת עבודה, אך השכר היה שכר ניצול, לדבריה. מניסיונה בשנים האחרונות למדה, שמעסיקים רבים מעדיפים עובדים צעירים, ויסכימו להעסיק מבוגרים רק בתנאי ניצול. גמלאי באתר סיפר שמצא עבודה, אך פוטר בתוך זמן קצר, דווקא לאחר שהתברר שאינו נופל בתפוקתו מעובדים אחרים.

סבא־בא חינמי, וניתן למצוא בו הכל מתיקונצ'יקים, דרך מנהלות חשבונות, נגרים, צלמים, מפיקות קייטרינג, מתרגמים, עורכות ספרים, ומה לא. מסר אמר שהוא מרוצה מעצם קיומו של האתר, אבל "הייתי מצפה שאנשים יבדקו באתר לפני שפונים לאיש מקצוע, לפחות המבוגרים שמכירים אותו". בעתיד, אם יימצא מימון, אולי יתורגם האתר לערבית ורוסית.

משאל קטן ולא מחייב של המדור העלה, שגברים מתקנים בעצמם, ונשים פונות לאתר, ולא רק לתיקונים. "אם אני צריכה משהו, ברור שאני אחפש קודם באתר", אמרה אסתר עדן. "אני מקווה שגם אחרים יחפשו שם לפני שפונים לחברות, ואולי כך יגיעו גם אלי".

לפעמים, בצירוף מקרים פלאי, מה שבמשך שנים נראה משומש ומרופט נהפך פתאום לאטרקטיבי. מה שקרה לעסקים השכונתיים וקורה לתחבורה הציבורית, יכול אולי לקרות גם לתעסוקה של מבוגרים.

nurit.wurgaft@haaretz.co.il  

 

בוריס גל, בן 80, מבריג צינורות במפעל פלסאון בקיבוץ מעגן מיכאל   איציק בן מלכי

חברת קיבוץ בת 78 עובדת בחדר האוכל של המלון בקיבוץ כפר בלום   ירון קמינסקי

מישו פיגנבאום, בעל מסעדה ביפו, מלך הגריל הרומני   מוטי מילרוד

פנסיונר המועסק כסנדלר בקניון הסנטר בנצרת עלית    דרור ארצי / ג'יני